Франсуаза Барре-Сінуссі (1947) — французька вірусологиня, лауреатка Нобелівської премії з фізіології або медицини 2008 року, яку вона розділила з Гаральдом цур Гаузеном та Люком Монтаньє. Під керівництвом професора Люка Монтаньє брала участь у відкритті в 1983 році вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ).

Барре-Сінуссі досліджувала ретровіруси з початку 1970-х.Вона працювала в лабораторії Люка Монтаньє, звідти же вийшла наукова стаття в журналі «Science», де вона була першим автором, про новий вірус, пов'язаний з розвитком синдрому набутого імунодефіциту.

Вчені виявили, що на ранній стадії імунодефіциту лімфоцити хворих виробляють певний вірус. Цей же вірус вони знайшли в крові пацієнтів на пізній стадії захворювання. 

Дослідники назвали виявлений ретровірус лентивірусом («повільним» вірусом) та охарактеризували його морфологію, біохімічні та імунологічні властивості. ВІЛ вражає імунну систему, зокрема лімфоцити.

Це відкриття стало передумовою розуміння біохімічного механізму СНІДу та розробки його антивірусної терапії.

Незважаючи на те, що способу повного зцілення від цієї хвороби досі не знайдено, для багатьох пацієнтів невтішний діагноз не є смертним вироком. Завдяки препаратам, створеним останнім часом, хворі на СНІД тепер можуть жити кілька десятиліть.

У 1988 році Барре-Сінуссі очолила лабораторію в Інституті Пастера. У 1996 р. Франсуаза Барре-Сінуссі увійшла до списку 100 найвпливовіших жінок планети (складений газетою «Times»). Барре-Сінуссі – автор та співавтор понад 220 наукових публікацій, її внесок у дослідження ВІЛ/СНІД відзначений десятьма національними та міжнародними нагородами.

З 2012 року вона є президентом Міжнародного товариства боротьби зі СНІДом.

Сьогодні дослідницькі програми її команди зосереджені на регуляції ВІЛ/ВІО-інфекції (ВІО – вірус імунодефіциту мавп; SIV – simian immunodeficiency virus).

Цитата науковиці: «Ми не робимо науку для науки. Ми робимо науку на благо людства». (We are not making science for science. («We are making science for the benefit of humanity».)