Нобелівської премії з медицини за 2021 рік удостоїлися вчені Девід Джуліус та Ардем Патапутян за свої відкриття у сфері життєдіяльності живих організмів.

У процесі вивчення реакцій організмів на температуру дослідники виявили молекули-рецептори, які запускають біохімічні процеси, що викликають відчуття тепла, холоду чи дотиків.

«Основні відкриття лауреатів Нобелівської премії цього року допомогли пояснити, як тепло, холод і дотик здатні ініціювати сигнали в нашій нервовій системі. Виявлені іонні канали є важливими для багатьох фізіологічних процесів та хворобливих станів», — прокоментували своє рішення члени журі.

Джуліус, що виріс на Брайтон-Біч у Брукліні, отримав ступінь бакалавра в Массачусетському технологічному інституті в 1977 році. 65-річний Джуліус ще у 1990-х виявив рецептор у нервових закінченнях шкіри, що реагує на тепло, отримав докторський ступінь у 1984 році в Каліфорнійському університеті Берклі, а згодом переїхав до Сан-Франциско, де й працює досі. У 1989 році закінчив постдокторантуру у Річарда Акселя в Колумбійському університеті, де він клонував та охарактеризував рецептор серотоніну.

Його колега 54-річний Патапутян у 2000-х задіяв чутливі до тиску клітини та відкрив новий клас рецепторів (TRPM8), які активуються зниженою температурою. Він захистив дисертацію у Каліфорнійському технологічному інституті у Пасадені.